Marka Tescili Hakkında Merak Ettikleriniz

Marka başvurusu, tescil süreçleri, patent enstitüsü ve benzeri konularda merak edilen sorular bu sayfalarımızda sizler için derlendi. Siz de sormak istediğiniz, araştırıp bulamadığınız markalarla ilgili her konuda bize yazabilirsiniz.

AnasayfaBilgi BankasıMarka Hakkında Yanlış Bilinenler

Marka Hakkında Yanlış Bilinenler

  • Ticaret siciline kaydoldum, bu yüzden marka başvurusu yapmam gerekmiyor

Ticaret siciline kayıt gerçek veya tüzel kişi olunmasına göre değişiklik göstermekle birlikte yalnızca bulunduğunuz bölgede veya Türkiye genelinde üçüncü bir kişinin o unvanla şirket kuramaması anlamına gelmektedir. Ticaret siciline kayıt, markasal anlamda koruma sağlamayacaktır. Örneğin “XYZ Gıda Tic. Ltd Şti” ticaret unvanına sahip olsanız dahi sektördeki herhangi bir gıda şirketi XYZ ibaresini kendi adına tescilini sağlayarak bu isimde yiyecekleri satışa sunabilir.

  • Sadece fiilen faaliyet gösterdiğim konularda marka başvuru yapabilirim/Henüz faaliyete başlamadığım için marka başvurusu yapamam.

Aksine marka tescili için kamuya sunulmadan, markanın ciddi bütçeler harcanarak tanıtımı yapılmadan önce Türk Patent Enstitüsü nezdinde başvuru yapmak gerekmektedir. Aksi halde sektöre giriş yapmak için tanıtımı yapılan marka için kötüniyetli üçüncü kişilerce marka başvurusu yapılabilir ve bu durumda önceki hak sahibi olarak ancak dava ile hakkın size ait olduğunu ispatlamanız gerekecektir.

  • Markamı tescil ettirdim ama rakiplerim ek getirerek markamı kullanıyor. İçerisinde markamın geçtiği tüm ibareleri tescil etmem mümkün değil.

Marka tescili kişilerin mal ve hizmetlerini birbirinden ayırma aracıdır. Yani tescil edilen markaların birbirlerinden ayırt edilebilir nitelikte olması gerekmektedir. Bu nedenle küçük farklılıklarla rakip firmaların yaptığı benzer marka başvuruları Türk Patent Enstitüsü tarafından re’sen veya talebiniz üzerine reddedilecektir.